YAKLAÞAN SEÇÝMÝN ADAYLARI KÝMLER ?

12 Haziran seçimlerine dört ay kala Ankara ikinci bölgede 15 milletvekilliği için yarış başlarken, listelerde renkli isimlerin yer alacağı görülüyor.

YENİMAHALLE (Haber Merkezi)-12 Haziran’da yapılacak olan 24. Dönem Milletvekili Genel seçimleri için Ankara’da bazı isimlerin yavaş yavaş oluşmaya başladığı öğrenildi.
Halen TBMM’de 23. Dönem Milletvekili olarak görev yapan Ankara milletvekillerinden pek çok ismin  yeni dönemde tekrar aday adayı olacakları belirlendi.
Ankara 2. Bölge’nin mevcut milletvekillerinden 9’u Ak Parti’de, 3’ü CHP’de, 2’si de MHP’den TBMM’de görev yapıyor.
2002 seçimlerinden bu yana Ankara 2. Bölge’de üstünlüğünü sürdüren AK Parti’nin bu seçimlere oldukça iddialı bir şekilde hazırlandığı, 15 milletvekilinden yine pek çoğunu almayı planladığı bildirildi. Ak Parti listesinden parlamentoya girerek 2 dönemdir Ankara ikinci bölge milletvekilliği görevine devam eden Ankara’nın en eski ve en kıdemli siyasetçilerinden Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ 3. kez milletvekili seçilmenin hazırlıklarını sürdürüyor.
 Fazilet, Refah ve Ak Partiden milletvekili seçilen Grup başkan vekili Salih Kapusuz’un yine Ankara ikinci bölgeden milletvekili seçileceğine kesin gözle bakılıyor.
Bu arada geçen dönem parlamentoya giren Aşkın Asan, DSP kontenjanından CHP Milletvekili seçilen Dr. Mücahit Pehlivan’ın, ASO eski Başkanı Zafer Çağlayan’ın, yine Ak parti listesinden milletvekili olabilmek için adaylık başvurusunda bulunacakları saptandı.
Ahmet İyimaya, Haluk İPEK, Reha Denemeç, eski bakan M. Sait Yazıcıoğlu’nun, Ak Parti  listelerinde yine ilk sıralarda yer alacakları konuşuluyor.
Öte yandan Ak Parti’nin yeni dönem milletvekili adaylığı için ikinci bölgeden Dr. Nevzat Yurt, Hurdacılar Odası Başkanı İrfan Çinkaya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Yılmaz ve çok sayıda ismin aday adaylığı için müracaat edecekleri belirlendi.
Ankara 2. Bölge’den milletvekili adaylığı için tüm partiler için isimleri geçen yeni aday adaylarının listesini  önümüzdeki sayılarımızda yayınlayacağız.

CHP’DE ADAYLIK YARIŞI START ALDI
 
12 Haziran için CHP’de ise tam bir belirsizlik sürüyor. Mevcut milletvekillerinden Yılmaz Ateş,  Zekeriya Akıncı, Tekin Bingöl’ün yeni dönemde CHP’nin listelerinde yerlerini korumasının zor olduğu ifade ediliyor.
CHP’nin bu kez Ankara İkinci Bölge için çok isabetli adaylarla yola çıkacağı ve ikinci bölgede 15 milletvekilinin yarıdan çoğunu almayı planladığı ileri sürülüyor. Özellikle bölge seçmeni üzerinde çok olumlu izleri ve etkisi olan 2004 Belediye Başkan adayı Elektrik Mühendisi iş adamı Ufuk Ataç, İş adamı ve partililerin iyi tanıdığı Türker Güvensoy, Ankara İkinci Bölge’de uzun süredir siyaset yapan, Ankara’nın taşra ilçelerinde iyi tanınan, batı koridorunu iyi bilen, Elektrik Mühendisleri Genel Merkez eski Yürütme Kurulu Üyesi, Elektrik Mühendisi iş adamı İbrahim Aksöz ile yine bir siyaset duayeni SHP eski Genel Başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı, Dış İşleri eski Bakanı Murat Karayalçın, İnönü’nün torunu  Genel Başkan Yardımcısı Gülsüm Bilgehan Toker, Ostim’in içinden yetişen ve 2009 yerel seçimleri öncesi CHP’ye desteğini açıktan sanayi bölgesinde ilk CHP seçim bürosu açarak veren, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve Atisan Sanayi Sitesi Başkanı Yaşar Özelge, 35 yıldır Yenimahalle’de avukatlık yapan evini ve işyerini Yenimahalle dışına hiç taşımayan, Türkiye Barolar Birliği eski Başkan Yardımcısı, Türkiye Avukatları Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Avukat Ünsal Toker, Yenimahalle bölgesinde binlerce insana  sağlık hizmeti veren Dr. Servet  Ünsal, Anadolu  OSB ve OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Eczacı Ahmet Meşe, CHP’nin yeni dönemde listelerinde yer alacağı tahmin ediliyor.
Ayrıca bu bölgede listelere girmek için yarışanlardan Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, Ahmet Karagöz,  Mehmet  Oğultürk,  Niyazi Oğultürk, Uğur Öcal, Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, eski Keçiören Belediye Başkanı Hamza Kırmızı, Harita Mühendisi Erhan Uluhan, Yenimahalle eski belediye başkan aday adaylarından eski belediye meclis üyesi Günay  Öztürk,  Keçiören eski  İlçe Başkanı Mehmet Yurtseven, Murat Peksöz, İş adamı Bilal Yılmaz,  Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven’nin adları geçiyor.

MHP’DE FLAŞ İSİMLER ÖNE ÇIKACAK
 
Ankara İkinci Bölge’de MHP, 12 Haziran seçimlerinde iddialı isimlerle sahaya inerek, iki milletvekili sayısını ve oyunu artıracak yeni projelerle seçmenin karşısına çıkmayı planlıyor.
Bunlardan MHP Genel Sekreteri Cihan Paşacı ile A. Deniz Bölükbaşı, 2009 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahsur Yavaş, Yenimahalle Belediye Başkan adayı Yaşar Yıldırım, eski Milletvekili Mehmet Aslan, yine MHP’nin bu seçimlerde listesine bir dönem en çok tercih oyu ile parlamentoya giren bölgenin yıldız isimlerinden  iş adamı Hamdi Eriş’in, partinin bölge listesinden ilk sıralara konulacağı ifade ediliyor.
MHP’nin bir diğer flaş ismi ilahiyatçı GİK üyesi Prof Dr Mustafa Erdem’in de adı bölge milletvekili aday adayları arasında geçiyor. Mustafa Erdem Kızılcaham’lı bir isim olarak biliniyor.
Diğer taraftan Büyük Birlik Partisi’nin bölgemiz için birici sıra aday adayları arasında ise eski Yenimahalle ilçe başkanlarından Ankara İl Başkanı Hasan Hüseyin Bozok, iş adamı Sinan Kaplan’nın adı konuşuluyor.

SAADET’DE KİMLER ADAY?

Saadet Partisi’nde yine bölge için iddialı isimler ifade ediliyor. İş adamı Cemal Sertkaya, 2009 Belediye Başkan adayı Erol  Öztürk, Dr. Kasım Sezen ve Saadet Partisi’in güçlü  isimlerinin bölgede aday yapılacağı  ileri sürüldü.
Türkiye Partisi’nde de Yenimahalle İlçe Başkanı Metin Taşkorapan’ı aday adayı olarak gösterileceği öğrenildi.
Saadet’den ayrılan Numan Kurtulmuş’n HAS Partisi’nde bölgede önemli bir isim olarak bilinen Mali Müşavir Ali Yıldırım ile Ankara’da Fazilet ve Refah Partisi’nde politika yapmış bazı önemli isimleri de listesinde aday adayı olarak seçmenin karşısına çıkaracağı bildirildi.
DSP’de Genel Başkan Masum Türker’in aday olarak bazı flaş isimleri ikinci bölge seçmeninin karşısına çıkaracağı konuşuluyor.
Demokrat Parti’nin de bölgede aday bile bulmakta zorlanacağı iddia ediliyor.

İŞTE  İKİNCİ BÖLGE MEVCUT İLLETVEKİLLERİ

Bölgemizi temsil eden mevcut  milletvekillerinin partilerine göre adları şöyle:
 
AK Parti

1  Beşir  Atalay                    
2  Salih  Kapusuz                 
3  Mehmet Zafer  Çağlayan 
4  Mustafa Said  Yazıcıoğlu
5  Ahmet  İyimaya               
6  Reha  Denemeç                
7  Haluk  İpek                      
8  Aşkın  Asan                     
9  Mücahit  Pehlivan (CHP,den DSP kontenjanı olarak seçilip AK partiye geçen vekil.)            

CHP
Yılmaz  Ateş                      
Zekeriya  Akıncı              
Tekin  Bingöl                     

MHP
Ahmet Deniz  Bölükbaşı    
Mustafa Cihan  Paçacı       

 
Bu Haber 3339 defa okunmuþtur.